Haber

Gaziantep’te Deprem Anıtı ve Eğitim Müzesi açılacak

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Nurdağı’na kurulacak Deprem Anıtı ve Eğitim Müzesi ile her vatandaşı bilinçlendirmenin yanı sıra simülasyon ve zaman tüneli sayesinde hangi yapının daha az hasarlı, daha çok hasarlı ya da daha çok hasar gördüğünün anlaşılabileceğini söyledi. sağlam ve neden.

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Mavera Kongre ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen “Deprem Bölgesi Zirvesi”, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Kemal Çeber, Çevre Bakanlığı Şehircilik ve İklim Değişikliği İnşaat İşleri Genel Müdürü Banu Aslan, GAÜN Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın ve GAÜN Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Bayram’ın yaptığı açılış konuşmasıyla başladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, açılışta yaptığı konuşmada, depremin bir sonuç olduğunu, bu nedenle bu doğal afet öncesinde koruyucu ve önleyici tedbirlerin alınması gerektiğini belirtti.

Güvenli ve dayanıklı bir şehir olmanın değerini deprem sonrasında çok daha iyi anladıklarını kaydeden Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Deprem sonrası sonuçları analiz etmemiz gerekiyor. Aklımızı kullanmadan yorum yapamayız. Bu durumda şöyle deniyor: böyle bir mühendislik yapılamaz. Yerli olarak yaptığımız bu birlikte iş yapma modelini, Gaziantep Modeli ile yeniliyoruz.” Bu doğal afete karşı önlem almak için de kullanmalıyız. Nurdağı’nda Deprem Anıtı ve Eğitim Müzesi’nin açılışını yapıyoruz. Bu amaçla ilçenin hemen girişinde bir yer ayırdık. Bu bölgeye giren her vatandaşımızı bilinçlendirmenin yanı sıra onları simülasyon ve zaman tüneli ile tanıştıracağız. Böylece ziyaretçilere bir simülasyon ve hangi binanın neden yapıldığına dair bir zaman tüneli sunulacak. Az hasarlı mı, çok hasarlı mı, sağlam mı olduğunu anlayabilecek. Japonya bu örneği daha önce de uygulamıştı. Benzer bir projeyi hayata geçirmek için çalışıyoruz. Bu projede akademisyenlerimizden, bilim insanlarımızdan bir ricam var. Bu projenin sizin tarafınızdan da desteklenmesi gerekiyor. Önerileriniz bizimdir. “Bu bizim için çok önemli” dedi. – GAZİANTEP

haberemet.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu